Developer console

From Valve Developer Community
< Pl
Jump to navigation Jump to search
English (en)Deutsch (de)Español (es)Français (fr)Italiano (it)日本語 (ja)Polski (pl)Português do Brasil (pt-br)Русский (ru)中文 (zh)中文(臺灣) (zh-tw)Translate (Translate)
link =
This translated page needs to be updated.

You can help by updating the translation. Also, please make sure the article tries to comply with the alternate languages guide.

This notice is put here by LanguageBar template and if you want to remove it after updating the translation you can do so on this page.


Developer-console.jpg

Wprowadzenie

Konsola developerska to ważne narzędzie twórców gier, pozwalające na odpluskwianie kodu, a także dla graczy do zmiany własnych ustawień gry. Konsola to tekstowy interfejs wejścia-wyjścia, do wywoływania komend lub zmiany globalnych ustawień w trakcie trwania gry. By włączyć konsole, uruchom grę, wejdź w "Options" ("Opcje") -> "Keyboard" ("Klawiatura") -> "Advanced..." ("Zaawansowane...") i zaznacz "Enable developer console" ("Włącz konsole dewelopera"). Domyślnie konsolę otwiera się przy użyciu klawisza "~" (tylda).

Konsola jest także uruchamiana, w przypadku gdy gra zostanie uruchomiona z parametrem "-dev" lub "-console" (deweloperzy powinni zawsze uruchamiać grę z parametrem -dev). Jeżeli silnik Source uruchomiony zostanie z podpiętym debuggerem, wyjście konsoli będzie wysyłane do okienka debuggera. Uruchomienie HL z parametrem "-condebug" będzie logowało wszystkie komunikaty z konsoli do pliku "console.log" umieszczonego w katalogu gry.

Po wprowadzeniu nowej komendy do konsoli, uruchamia się ją przez wciśnięcie klawisza ENTER lub poprzez wciśnięcie przycisku 'Submit'. Komenda ma zawsze unikalną nazwę i opcjonalną listę parametrów, gdzie każdy parametr jest oddzielony przez spację.

Składnia: command <parametr1> [<parametr2>]. Na przykład:

]bind mouse1 +attack
]map dm_lockdown

(] to znak zachęty wprowadzany automatycznie.) Nazwy komend nie mogą zawierać spacji. Jeżeli parametr zawiera spacje, należy go umieścić w cudzysłowach:

]bind h "say witaj świecie"
]name "Hans Kloss"

Konsola zapamiętuje ostatnio wywoływane komendy w historii, która jest dostępna poprzez klawisze STRZAŁKA W GÓRĘ i STRZAŁKA W DÓŁ. Można uzupełniać komendy poprzez wcisnięcie klawisza TAB i wybranie z listy dostępnych komend jeżeli konsola znajdzie więcej, niż jedno przypasowanie. Niektóre komendy (np: map, load itp.) wspierają także automatyczne uzupełnianie pierwszego parametru.

Konsola rozróżnia komendy od zmiennych. W większosci przypadków komendy przekazują parametry do funkcji zawartych w kodzie i je wywołują, ale nie zapamiętują tychże parametrów. Zmienne zapamiętują ostatni parametr podobnie do globalnych ustawień. Zmienne mogą posiadać tylko jeden parametr, który może być liczbą lub słowem; jak te wartości będą interpretowane zależy od kodu gry. Wiele zmiennych zachowuje się jak triggery, 0 w większości przypadków znaczy wyłączony, 1 - włączony (np: cl_showfps). Aby obejrzeć obecną wartość zmiennej wystarczy wpisać ją bez żadnych parametrów.

Większość poleceń konsoli posiada przedrostki w swojej nazwie wskazujące na podsystem do którego należą. Nie zawsze jest to prawdą, szczególnie w przypadku poleceń pochodzących z Half-Life 1, gdzie stare nazwy pozostały niezmienione.

Powszechnie używane przedrostki poleceń:

ai_ AI dla gry jednoosobowej
cc_ system napisów
cl_ klient gry wieloosobowej
demo_ odtwarzanie dem
disp_ mapy zniekształcenia terenu
dsp_ ustawienia procesora DSP dzwięku
ent_ kontrola/debug jednostek (tożsamości)
fire_ zdarzenia dotyczące strzałów
fog_ wyświetlanie mgły
g_ gra jednoosobowa
hltv_ Half-Life TV
host_ system hosta
hud_ wyświetlacz klienta (HUD)
joy_ ustawienia joystick'a
log_ system LOG'ów
m_ ustawienia myszy
mat_ ustawienia materiałów
mp_ serwer gry wieloosobowej
nav_ podsystem nawigacji dla botów
net_ obsługa silnika sieci
npc_ obsługa NPC w trybie pojedyńczego gracza
phys_ system fizyki
r_ system renderowania grafiki
rcon_ dostęp zdalnej kontroli
sk_ umiejętności gracza / trudność
snd_ system dźwięków
sv_ ustawienia silnika/serwera gry
v_ widok po stronie klienta
vgui_ VGUI
voice_ obsługa głosu podczas rozgrywki
vprof_ code profiler
wc_ elementy pomocnicze WorldCraft'a/Hammer'a

Jeżeli zapomniałeś dokładnej nazwy zmiennej lub komendy, find <parametr> pokazuje wszystkie komendy zawierające dany parametr. Komenda help <parametr> pokazuje pomoc dla danej komendy (jeżeli dostępne).