Clipping and adding detail:pl

From Valve Developer Community
Jump to: navigation, search

Kurs mapowania #5 - Kroimy i brudzimy, czyli ogólnie rzeźnia

Wbrew tytułowi, to, czego nauczycie się w tym rozdziale służy tylko i wyłącznie do upiększania levelu.

Najpierw przedstawię wam, jak się kroi. Przybliżcie w widoku z góry środkową ścianę (Tą, którą niedawno postawiliśmy) i zaznaczcie ją kursorem.

Prb-kurs-prababbasics25.jpg

Teraz, kliknijcie Prb-kurs-prababbasics26.jpg. Dzięki temu, będziemy tworzyli na zaznaczonym obiekcie linię, która będzie go rozdzielała na dwie części. Jedna z nich jest czerwona, a druga biała. Biała zostanie po wciśnięciu entera, a czerwona zniknie (Wszakże zostanie od całego bloku odcięta). Zaokrąglamy boki ściany tak, jak zrobiłem to na obrazku poniżej.

Prb-kurs-prababbasics27.jpg

Takie zaokrąglone ściany wyglądają dużo estetyczniej niż proste. Ja dodatkowo takim samym sposobem zrobiłem "okna na świat" - najzwyklejszy w świecie estetycznie wyglądający dodatek:

Prb-kurs-prababbasics28.jpg

Rozumiem, że "krojenie" po powyższych paru zdaniach masz już w małym palcu? (Jeśli nie, to przeczytaj je jeszcze raz.)... Teraz nadchodzi czas na brudzenie które wymieniłem w tytule rozdziału, czyli stawianie Decalsów. Decalsy, są to płaskie obrazki które umieszczamy na ścianach. Są nimi takie rzeczy jak np. ślady po strzałach czy krew. My mamy również moc tworzenia zacieków czy skruszeń. Jak?

Po prawej interfejsu mamy miejsce, które opisałem jako Tekstury. Zainteresujemy się teraz nim. Klikamy tam przycisk Browse....

Prb-kurs-prababbasics29.jpg

Kiedy wyświetli się spora lista tekstur, w miejscu na dole wpisujemy "decals".

Prb-kurs-prababbasics30.jpg

Wyświetlą nam się teraz tylko wyłącznie decalsy. Znajdźmy jakiś piękny zaciek, który przyozdobi naszą ścianę i kliknijmy na niego dwukrotnie. Okno się zamknie, a tekstura będzie wybrana.

Wtedy klikamy: Prb-kurs-prababbasics31.jpg. Kursor jak zawsze zmieni się. Wtedy klikamy na widoku 3D gdzieś na ścianę. I na ścianie pojawi się zaciek! Niesamowite! Skompiluj mapę. Moja po chwilowej zabawie z tworzeniem różnorodnych zacieków wyglądała tak:

Prb-kurs-prababbasics32.jpg

Kurs mapowania #6 - Dziurawimy, czyli rzezni ciag dalszy.

Rzeznia jak wiadomo oznacza upiekszanie (Niestety dotyczy to tylko tego tutoriala). Dziurawienie - jak to pieknie brzmi, a jak pieknie sie wymawia! Dzieki tej niezwyklej funkcji Hammera, mozemy robic okna lub drzwi. No i dziury.

Ten rozdzial tutoriala bedzie raczej krótki i nieskomplikowany. Wiec zabieramy sie do roboty.

Opisze, jak zrobic piekna, zaokraglona dziure w scianie która stworzylismy dwa (Bodajze) rozdzialy przedtem.

Aby uzyc Carve, czyli dokladniej funkcji robienia dziury przez jakis blok w innym bloku, musimy miec wlasnie dwa bloki. Jeden, który bedzie dziurawil i drugi, który bedzie dziurawiony. My uzyjemy Carve na sciance rozdzielajacej nasze pomieszczenie.

Stwórz drugi blok i umiesc go na planszy. Przesun go tak, aby przecinal srodkowa scianke.

Prb-kurs-prababbasics34.jpg

Teraz, kiedy masz go zaznaczonego, kliknij na nim prawym przyciskiem i z menu wybierz Carve.

Prb-kurs-prababbasics35.jpg

Kiedy usuniesz naszego "dziurkacza", zobaczysz cudowna dziurke:

Prb-kurs-prababbasics36.jpg

Dziura niestety nie wyglada pieknie. Musimy wygladzic brzegi tych dwóch "slupków"! Jak? Zaznaczamy scianke (Raczej jej pozostalosci) i klikamy przycisk Ungroup.

Prb-kurs-prababbasics37.gif

Teraz, kazdy jej fragment stal sie osobnym blokiem. Zostalo tylko lekko ja przyciac:

Prb-kurs-prababbasics38.jpg

To by bylo na tyle dziurawienia.

Prb-kurs-prababbasics39.jpg