Moderator elections are being held. See Valve Developer Community:Moderator elections for more details.
Users who would like to run for moderator must be autoconfirmed and have at least 100 edits. Users can check their own edit count at Special:Preferences.

Applying Textures and Adding Entities:pl

From Valve Developer Community
Jump to: navigation, search

Kurs mapowania #3 - Lekkie modyfikacje - czyli teksturujemy i dowiadujemy się czegoś o właściwościach bytów.

Stworzony przez nas pokoik ma wyjątkowo jednolitą, a do tego brzydką teksturę. Powinniśmy ten błąd jak najszybciej naprawić!

Klikamy w menu po lewej sześcian, którego jedna ściana jest z drewna, druga zielona, a trzecia niebieska (Toggle Texture Tool). Wyświetli się okienko:

Prb-kurs-prababbasics11.jpg

Teraz, kiedy najeżdżamy na widok 3D, do naszego kursora dorysowywanie się wiadro z wylewającą się farbą. Klikamy na ścianę. Zaznaczy się ona na czerwono, a w okienku pojawią się informacje na temat wysokości, szerokości, obrotu i paru innych spraw tekstury zaznaczonego obiektu. Teraz w tym samym okienku klikamy Browse.... Wyświetli się nam lista dostępnych tekstur. Ze względu na to, że jest ona całkiem spora, wybrałem najodpowiedniejszą do miejsca które właśnie robimy. Wybierzcie concrete/concretewall070A. Kliknijcie na wybraną teksturę dwukrotnie. Okno zamknie się. Teraz wystarczy Apply i wybrana przez nas ściana zostanie okafelkowana.

Prb-kurs-prababbasics12.jpg

Ale chcemy przecież, aby wszystkie ściany zostały okafelkowane! Jak to zrobić? Po prostu zaznaczamy (Wciąż mając włączone okienko edycji tekstur!) ścianę, z której chcemy wziąć teksturę. Następnie przypisujemy ją również innym klikając na nie prawym przyciskiem. Prawda, że proste? Podobnym sposobem wybieramy dla podłogi teksturę tile/tilefloor012a, a dla sufitu concrete/concretewall001a. Teraz pokoik powinien wyglądać w oknie widoku 3D tak:

Prb-kurs-prababbasics13.jpg

Teraz stworzymy kilka dodatkowych info_player_deathmatch, ale najpierw dowiemy się jak je obracać i nimi poruszać. Tak więc, poruszanie jest dziecinnie proste - zaznaczamy byt używając kursora w widoku 3D. Wtedy stanie się on czerwony. Później przesuwamy go w widoku z góry lub z boku. Z obracaniem jest inaczej. Są dwa sposoby - prostszy, służący do obracania głównie bloków, ale radzący sobie z niektórymi bytami, i trudniejszy, stworzony właśnie po to, aby zmieniać kierunek obiektu. Pierwszy jest bardzo łatwy - kilkamy raz na obiekt, odczekujemy chwilę i klikamy drugi raz. Wtedy kwadraciki na rogach obwodu obiektu zamienią się w kółeczka. Przeciągając je, możemy obrócić obiekt. Drugi sposób, to kliknięcie na obiekt prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Properietes. W info_player_deathmatch mamy tam tylko jedną opcję - właśnie ustawianie kierunku. Zmieniamy go na 70 w czarnym kółeczku po prawej na górze okna. Klikamy Apply i nasz obiekt zmienia kierunek.

Prb-kurs-prababbasics14.jpg

Teraz stwórzmy kilka innych info_player_deathmatch, a następnie wybierzmy im różne kierunki.

Jest jeszcze jedna rzecz - mianowicie env_cubemap. Stwórz go tak samo jak inne byty. Nadzoruje on odbicia i refleksy.

Teraz wygląda dużo lepiej, ale ciągle tam jakoś pusto...

Prb-kurs-prababbasics15.jpg